Volonteri Srbije
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum Volontera Srbije
 
PrijemPortalLatest imagesTražiRegistruj sePristupi
POSETITE VOLONTERSKI ->SAJT<-

 

 Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Milan Roncevic
Moderator
Moderator
Milan Roncevic


Muški Broj poruka : 716
Datum upisa : 26.11.2009
Godina : 33
Lokacija : Novi Beograd

Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti Empty
PočaljiNaslov: Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti   Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti I_icon_minitimePon Nov 30, 2009 12:15 am

Da li ste nekad napili (i ja pitam gluposti [You must be registered and logged in to see this image.] ) ili kako bi mladi u žargonu rekli, olešili k'o majka [You must be registered and logged in to see this image.] . Podelite sa nama vaša iskustva. Koliko ste se olešili, od čega, koliko, koje tehnike koristite da izbegnete prerano napijanje (ili još gore pov****nje), kako se treznite, čime sprečavate mamurluk narednog dana,...?


Prevencija mamurluka

Pre nego što krenete u provod, preporučljivo je da nešto pojedete. Preporučljivo je da se dobro najedete sa što težom i masnijom hranom. Takvo
jelo, organizam polako vari i na taj način ćete sačuvati
sluzokožu želuca od iritacije. Alkohol se ne sme piti na prazan želudac, već
samo na pun, tj. za vreme ili posle jela. Pijenje dovodi do bržeg
opijanja nego pijenje na pun stomak (verujte mi na reč, imao sam to iskustvo i nije bilo baš prijatno iskustvo). Isto tako, koncentracija alkohola u krvi je
veća ako se uzima na prazan stomak, nego ako se pije posle jela. Naravno,
reč je o istoj količini alkohola. Što je koncentracija alkohola u krvi veća, mamurluk je jači. Zbog toga preporučujemo pijenje
alkoholnih pića na pun stomak (u umerenim količinama). Takođe, pored masnijeg obroka, preporučljivo je i popiti čašu mleka ili 2 čaše vode (time se kasnije uneti alkohol sporije resorpciju alkohola u organizam). Često možete da čujete preporuke kako je bolje da pijete samo jednu vrstu pića, jer mešanje pića može da izazove veći mamurluk. Međutim, nedavno su rađena testiranja vezano za tu tvrdnju. Ljudi koji su asistirali u eksperimentu, Prvo su imali kontrolna ispitivanja tolerancije na zvuk i svetlo, orijentaciju u prostoru, memoriju i stepen hidratacije kože. Za prvi deo eksperimenta su popili istu količinu piva (po 2l svako) i legli u 12 uveče. Narednog dana su probuđeni u 6 ujutro radi kontrolnog testiranja i rezultati su pokazali značajan pad orijentacije, pamćenja i tolerancije. Nakon 3 dana pauze, urađen je drugi deo eksperimenta. Asistenti su opet popili po 2l alkohola, ali kombinacijom piva i vinjaka. Opet su legli u 12 i probuđeni su u 6 narednog jutra. Rezultati su bili zapanjujući. Jedan od ispitanika nije bio mamuran i na kontrolnom testiranju je imao rezultate slične onima koji su bili rađeni pre početka eksperimenta. Ostali su imali mamurluk, ali daleko manji nego kad su pili samo jednu vrstu pića. Nikada nemojte da pijete na eks, jer ćete popiti više nego što možete i kad se sav alkohol apsorbuje, bićete u gadnoj nevolji (mučnina, loša koordinacija pokreta). Preporučljivo je da tokom konzumiranja alkohola pravite pauze i da u tim pauzama pojedete nešto (ujutro ćete se osećati mnogo bolje nego inače). Kada krenete kući, poželjno je da opet nešto pojedete i da se malo prošetate pre nego što stignete kući. Kada stignete kući, popijte par čaša vode ili neki voćni sok (preporučujem da napravite limunadu jer je limun izuzetno bogat vitaminom C koji je jako antioksidaciono sredstvo). Treba izbegavati gaziranu vodu i sokove, jer one ubrzavaju resorpciju alkohola u krv i time vam nanose više štete nego koristi. Ako se ujutro probudite sa mamurlukom, popijte šoljicu kafe, odite pod hladan tuš, prošetajte se i kasnije pojedite kiselu čorbu ili popijte čašu surutke ili rasola (ako imate). Naravno, ovim ne možete da utičete na brzo smanjivanje koncentracije alkohola u krvi, jer je ta brzina isključivo vezana za brzinu prerade alkohola u jetri. Zato, ovim ublažavate simptome mamurluka. Ako nemate mamurluk, ali vas boli stomak, skuvajte čaj od nane ili kamilice (mogu i vitamini C i B6 u tabletama. B6 se nalazi i u pivu Very Happy). Ako imate glavobolju, uzmite aspirin (paracetamol se ne preporučuje jer njega razgrađuje jetra koja je već uposlena razgradnjom alkohola i glavobolja će ostati). Da ne zaboravim najbitnije. Nipošto nemojte pijani da sedate za volan. Time ugrožavate bezbednost sebe i drugih učesnika u saobraćaju.


_____________________________________________________________________
Napomena: Ova tema ne promoviše konzumiranje alkohola, već skreće pažnju da treba piti u umerenim količinama, jer alkohol u velikoj količini oštećuje jetru i bubrege i pomaže ljudima da ublaže i uklone negativne efekte alkohola.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/milanroncevic
suvaja
Moderatori podforuma
Moderatori podforuma
suvaja


Muški Broj poruka : 1325
Datum upisa : 26.11.2009
Godina : 38
Lokacija : Beograd

Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti Empty
PočaljiNaslov: Re: Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti   Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti I_icon_minitimePon Nov 30, 2009 12:30 am

Ajooooooooooj gde me nadje. Ovo je moja tema Smile

O opijanju mogu pricati do besvesti jer su mi se desavale razne stvari i radio sam svakakve stvari (nisam agresivan kada popijem).

Evo jednog pjanstva:

Izasao sam sa drustvom i pili smo votku uhhhh vec mi je muka Smile Pili smo toliko brzo da sam se olesio kao majka svega cega se secam je to da sam pao pod sank i da sam pevao karaoke blammmm.

Znam da sam se ujutru probudio u krevetu(sva sreca bio je moj) ali ni dan danas ne znam kako sam dosao do kuce. Kada su mi drugari pricali sta sam sve radio bilo me je sramota.

Od tada pijem ali imam granicu.

Mamurluk lecim jogurtom kazu da je tako najbolje. Smile
Nazad na vrh Ići dole
Milan Roncevic
Moderator
Moderator
Milan Roncevic


Muški Broj poruka : 716
Datum upisa : 26.11.2009
Godina : 33
Lokacija : Novi Beograd

Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti Empty
PočaljiNaslov: Re: Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti   Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti I_icon_minitimePon Nov 30, 2009 1:04 am

I moja tema. Vi'š šta ti je iskustvo kad znam ovoliko Very Happy Ni ja nisam agresivan kad se napijem. Veoma sam opušten i veseo (nadam se da će se uskoro ovoj temi pridružiti moj kolega Ivan Neđić da potvrdi ovo Smile). Nikada do sada mi se nije desilo da se ne sećam ničega. Koliko god da se olešim, svestan sam situacije i moji me još ni jednom nisu provalili da sam pijan k'o letva. Baš sam se setio malopre dok sam večerao da sam zaboravio da spomenem jogurt. Hvala na dopuni. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/milanroncevic
mousehunter
Srebrni Volonter
Srebrni Volonter
mousehunter


Ženski Broj poruka : 1547
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 36
Lokacija : BGD

Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti Empty
PočaljiNaslov: Re: Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti   Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti I_icon_minitimePon Dec 21, 2009 10:54 pm

Ajoj... Smile volim da popijem, al me brzo hvata, pa moram da pazim... nisam bas neki iskusni alkos drunken

jednom smo pili na nekom rodjendanu pivo, i onda je neko insistirao da nazdravimo rakijom...eee da je bila jedna. Secam se svega sta sam radila (ukljucujuci i to da mi je bilo muka), ali ocigledno ne i sve sto sam pricala (posto mi je sutradan drug rekao da su sve moje tajne sa njim sigurne - koje bre tajne?!) mukica sreca pa smo razjasnili neke stvari Razz

a za mamurluk - voda, caj, jogurt zakon... i po mogucstvu pljeskavica, sutradan popodne Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti Empty
PočaljiNaslov: Re: Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti   Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Opijanje, napijanje, trežnjenje, mamurluk - Pitanja, problemi, saveti
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Adobe Photoshop - pitanja, problemi, saveti
» Pitanja...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Volonteri Srbije :: Svastara :: Blablaonica-
Skoči na: